Opis
Używanie chust i szali Rebozo w okresie okołoporodowym to tradycja w wielu krajach afrykańskich oraz Meksyku.
Metoda ta “przywędrowała” do polski oraz innych krajów Europy kilkanaście lat temu. Cieszy się dużym powodzeniem. Sprawdza się dobrze jako naturalna metoda przeciwbólowa i jedna z technik relaksacji w ciąży, podczas porodu i połogu. Dedykowana zarówno dla porodu domowego jak i porodu w szpitalu. Powoli dociera także do mniejszych miast Polski.
Techniki relaksacji stosowane są także jako „otulanie” kobiet po stracie dziecka. Są dobrym uzupełnieniem psychoterpii. Ściskanie ciała chustami pomaga uwolnić emocje, wzmacnia także więź między Rodzicami nawet w tej trudnej dla nich sytuacji.
Stosuje się różne techniki, a ich cel stosowania jest różny dla okresu ciąży, porodu i połogu.
Techniki są proste do zastosowania w domu czy na Sali Porodowej, ale wymagają przygotowania kobiety ciężarnej oraz osoby wykonującej masaż np. partnera, douli, położnej.
Odciąża poszczególne partwie ciała od głowy po stopy. Przedewszystkim działa kojąco na miednicę i kręgosłup. Ćwiczenia przygotowujące do ochrony krocza także wykonuje się z użyciem kawałka materiału, rozluźniają mięśnie dna miednicy do porodu. Zaletą stosowania tych przyjemnych technik jest także redukucja lęku okołoporodowego, pomaga w bezsenności. Po zakończonym połogu do masażu dokładamy dodatkowe elementy jak np. ściskanie ciała chustami, dla chętnych Pań zasłaniana się oczy, a ciało ściska kawałek po kawałku.
Ciało otulamy dość mocno kilkoma chustami. Czuć przyjemny docisk, poczucie bezpieczeństwa które nasza podświadomość pamięt z czasów życia płodowego. Wile kobiet doznaje oczyszczenia, uwalnia emocje, płacze a na końcu zasypia. Któż z nas nie zrelaksuje się i nie uspokoi kołysaniem i zdecydowanym otuleniem, które wszyscy uwielbialiśmy w dzieciństwie. Wydaje mi się, że przy masażu chustami mózg intensywnie sięga do wspomnień z okresu prenatalnego oraz niemowlęctwa, dlatego potrafi tak mocno zrelaksować. Niektóre z technik dobrze sprawdza się jako metoda wyciszenia pobudzonego dziecka.
Jakie zastosowanie mają chusty i szale w okresie okołoporodowym?
- używane głównie w domowym zaciszu do masażu i relaksacji kobiety w ciąży i po porodzie,
- stosowane w celu redukcji lęku okołoporodowego,
- pomaga przygotować mięśnie dna miednicy do udanej ochrony krocza,
- odciąża przeponę i pęcherz moczowy,
- pomaga podczas bezsenności,
- ćwiczenia oddechu w I i II okresie porodu,
- świetnie angażuje osobę towarzyszącą podczas ciąży, porodu i połogu,
- pogłębia więź między partnerami i uczy odczytywania potrzeb kobiety ciężarnej,
- sprawdza się jako metoda delikatnego wyciszenia pobudzonego dziecka.
- jako wsparcie podczas trudnych emocjonalnie chwil w połogu,
- jako metoda relaksacji i otulenia kobiety podczas koktajlu hormonalnego,
- wspomagająco podczas baby blues, depresji poporodowej,
- symboliczne zakończenie połogu i przejście do kolejnego etapu macierzyństwa poprzez:
Rytuał Cerrada – (jest to rytuał przejścia, zakończenia połogu polegający na kołysaniu poszczególnych części ciała chustami, a następnie przyjemnym ściskaniem kości, wszystko w otoczeniu relaksacyjnej muzyki i dwóch nabliższych osób lub położnych).
- jako niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu okołoporodowego,
- ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy do udanej ochrony korcza
- wspomaganie dziecka na drodze wstawiania się do kanału rodnego,
- świetnie angażuje osobę towarzyszącą i daje jej poczucie sprawczości,
- pomaga przyjąć pozycje wertykalne w I i II okresie porodu,
- poznane ćwiczenia pomagają powrócić do oddechu wspomagającego, gdy pojawi się moment paniki podczas porodu,
- u kobiet z wiotkimi powłokami brzusznymi i dużym rozejściem mięśni prostego brzucha pomaga dziecku wstawić się do kanału rodnego,
- wspomaga parcie, gdy jest nieefektywne
- Podczas mojego pobytu w Zambii uratowało życie kilkorgu dzieci. Zastowania nauczyły mnie wioskowe kobiety, matki rodzących nastolatek, nastepnie wiedze zgłębiłam na kursie w Polsdce.
- Młode dziewczęta panikowały i nie chciały współpracować z położną, odpowiednie ciągniecie chusty przez rodzącą powodowały mimowolne parcie i rodzenie się dziecka, stosowane już także na polskich porodówkach.
- wsparcie podczas przejścia do kolejnego etapu życia po poronieniu/stracie/żałobie – rytualny masaż odpuszczenia, wybaczenia i pogodzenia się ze stratą
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.